Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

פירוק חברה אונליין – איך עושים?

פירוק חברה אונליין – איך עושים?
צילום Pixabay

להיות עצמאי, בעלים של עסק, זה "עסק לא פשוט". הקמת עסק כוללת בתוכה שלבים רבים: פתיחת העסק עצמו מבחינה משפטית (פתיחת חברה, פתיחת עוסק פטור/עוסק מורשה), פיתוח מוצר, בחירת ספקים, גיוס לקוחות ועובדים, יצירת אסטרטגיה שיווקית, יצירת מערך מכירות ועוד. כמו בכל תחום בחיים, גם ללהיות עצמאי ישנם יתרונות וחסרונות. בין היתרונות הבולטים הוא העובדה שאתה "אדון לעצמך", אחראי ללו"ז שלך, אחראי על כל תחום ותחום בעסק שלך מגיוס עובדים ועד לאסטרטגיות כלכליות. יחד עם זאת, קיימים גם חסרונות – מדובר לרוב ב-One man show, הכל על בעל העסק, וכן קיים גם אלמנט של ביטחון כלכלי שאינו גבוהה.

פירוק חברה אונליין - איך עושים?
צילום Pixabay

עסק יכול לפעול לתקופה קצרה ויכול לפעול במשך שנים (לשם לרוב מכוונים). יחד עם זאת, קיימים מצבים בהם מחליט בעל העסק, לסגור אותו. הסיבות לסגירת עסק רבות ומגוונות: בעיות תזרים, חובות, אי התמודדות על תחרות, בעיות בביקוש למוצר ועוד. יכולה אף להיות סיבה שבעל העסק מרגיש תחושת מיצוי. ההחלטה לסגור את העסק שלך הינה החלטה לא פשוטה – הן מהבחינה הפסיכולוגית והן מהבחינה המשפטית/כלכלית.

במידה והחלטתם לסגור את החברה שלכם, עליכם לבצע מספר פעולות: מכירת והעברת נכסי החברה (גם נכסים בקניין רוחני – טכנולוגיה, פטנט, סימן מסחרי וכו'), פירעון חובות החברה – ספקים, עובדים, רשויות וכו'.

חשוב לציין – במאמר זה נתמקד בהליך פירוק מרצון, המדובר בהליך של פירוק החברה ע"י בעליה, זאת בניגוד להליך של פירוק חברה ע"י נושים או על ידי בית משפט. כמו כן, נשים דגש על הליך פירוק החברה מול רשם החברות ולא מול גורמים אחרים כגון רשויות המס.

רשם החברות הינה יחידה במשרד המשפטים, שתפקידה לטפל, לרשום ולפקח על כל תחום התאגידים והעמותות במדינת ישראל. כאשר חברה מקבלת החלטה בדבר פירוק, עליה לבצע את ההליך מול רשם החברות (זאת מלבד ביצוע התהליך מול רשויות המס וכו'). חשוב לעמוד על ההבדל בין פירוק חברת יחיד לבין פירוק חברת רבים, ישנו שוני פרוצדוראלי בין שני ההליכים.

מה ההבדל בין חברת יחיד לחברת רבים אתם שאלים? חברת יחיד היא חברה שיש לה בעל מניות יחיד (שאינו תאגיד) ודירקטור יחיד. כל מבנה אחר, כלומר, חברה שיש בה בעל מניות שהוא תאגיד, או לחילופין חברה שיש בה בעל מניות יחיד שהוא אדם, אבל יש לה שני דירקטורים, נחשבת לחברת רבים. מדוע חשוב לנו לבצע אבחנה זו? מכיוון שיש שוני בהליך הפירוק בין חברת יחיד לחברת רבים.

פירוק מרצון – שלבים:

השלב הראשון בהליך הפירוק הוא הגשת בקשת הפירוק. שלב זה כולל חתימה על מסמך "הצהרת כושר פירעון". מסמך זה נחתם על ידי הדירקטור בחברה (הדירקטורים במקרה של חברת רבים) ומשמעותו היא שהחברה מתחייבת שיש ביכולתה לפרוע את חובותיה תוך 12 חודשים מיום הגשת בקשת הפירוק במידה והם קיימים. בסופו של מסמך נדרשת אף חתימת מי שמונה להיות מפרק החברה (לרוב הוא אחד הדירקטורים בה). לשלב זה מצרפים בקשה לפרסום ברשומות בדבר הפירוק וכן את מודעת הפירוק עצמה. גם על מודעות אלו חתום מפרק החברה. בשלב זה, יש לשלם אגרת פירוק חברה לרשם החברות בגובה של 124 ש"ח.

לאחר 4 חודשים ממועד הגשת בקשה הפירוק (בצירוף המסמכים שפורטו לעיל), מתכנסת האסיפה הכללית של החברה. באסיפה זו, מפרסם מפרק החברה את דו"ח הפירוק, בוא הוא מפרט מהן סך ההתחייבויות והנכסים של החברה. לאחר כינוסה של האסיפה הכללית, מפרסם המפרק את דו"ח הפעולות שלו – דו"ח בו הוא מפרט את כל הפעולות שנעשו בחברה במסגרת הליכי הפירוק – מכירת נכסים, תשלום חובות וכו'. לאחר עריכת ופרסום שני הדו"חות הללו, מגיש מפרק החברה את הדו"חות לרשם החברות ובמרבית המקרים רשם החברות מאשר אותם. לאחר אישור הדו"חות, סטטוס החברה משתנה מסטטוס של "חברה פעילה" לסטטוס של "חברה מפורקת". לאחר מספר חודשים, משתנה שוב סטטוס החברה לסטטוס של "חברה מחוסלת". משך הזמן שאורך הליך פירוק חברת יחיד הוא בין 4-6 חודשים בממוצע.

הליך פירוק מרצון של חברת רבים זהה בעיקרון להליך פירוק של חברת יחיד מלבד כמה מאפיינים בניהן: נדרש לבצע פרסום כפול ברשומות (ומשכך נדרש לשלם שתי אגרות בגובה של 124 ש"ח), כמו כן משך הפירוק אורך בין 12 חודשים בממוצע.

חשוב לציין, חברות שלא הייתה בהן פעילות עסקית, אך היא הייתה פתוחה וקיימת על פי רישום ברשם החברות, תידרש להמשיך לשלם אגרה שנתית. רבים חושבים שעצם העובדה שאין פעילות עסקית בחברה הם אינם נדרשים לשלם אגרה וזו טעות. יחד עם זאת, במסגרת הליכי הפירוק, ניתן לבקש פטור מתשלום אגרות רטרו אקטיבי בגין אותן שנים בהן לא הייתה פעילות עסקית בחברה.

פירוק חברה אונליין

כפי שפורט לעיל, פירוק חברה מרצון הוא הליך ביורוקרטי בעיקרו, המונה מספר שלבים. הליך הפירוק נעשה כאמור מול רשם החברות. על מנת לחסוך זמן, כסף וטיפול בבירוקרטיה, בשנים האחרונות יועלו הליכי הפירוק והפכו אותם נגישים כך שכיום ניתן לבצע פירוק חברה אונליין. במסגרת הליכים אלו, הוקמה חברת Ettorney, אשר באמצעות הפלטפורמה שהיא הקימה, ניתן בקלות וביעילות להתחיל בהליכי פירוק מרצון לחברות. כל שעליכם לעשות הוא להיכנס לאתר החברה, להזין את פרטיכם האישיים ואת פרטי החברה ותוך זמן קצר יוצר איתכם קשר עו"ד המתמחה בהליכי פירוק מרצון ומתאמים איתכם פגישה לחתימה על מסמכי הפירוק. מכאן ואילך, החברה מטפלת עבורכם בכל הליך הפירוק מול רשם החברות, ככה שנחסך לכם כסף, זמן וטיפול בבירוקרטיה.

בואו לקרוא מגוון כתבות מעניינות
רפורמת החשמל: כל מה שצריך לדעת
רפורמת החשמל היא תהליך לשינוי מהותי של שוק החשמל והכנסה...
גיליתם ליקויים בדירה חדשה? אל תוותרו
קניית דירה מקבלן דורשת סבלנות רבה מן הקונים. הנחמה מבחינתם...
חתימה על הסכם ממון לפני או אחרי הנישואין- מה ההבדל
זוגות רבים מודעים היום לכך שגירושין הם מהלך נפוץ יחסית,...
היכן ניתן לרכוש תמרורים?
תמרורים הם אחד הדברים החשובים ביותר בכביש, באתרים מסוימים, בשטח,...
פתרונות מתקדמים ומקצועיים לטיפול וטיפוח השיניים
בעידן שבו המראה והאסתטיקה חשובים יותר מתמיד, רפואת השיניים מציעה...
הוטרדת מינית? הינה כל מה שעלייך לדעת
הטרדות מיניות, לצערנו הרב, הן עדיין מנת חלקן של נשים...
כל מה שצריך לדעת על מחשוב לעסקים
העסק שלכם אומנם מתנהל לא רע כבר הרבה שנים, אך...
כיצד ניתן לשחזר מידע חיוני ביעילות?
ווצאפ הוא אחת מהאפליקציות הנפוצות ביותר לשליחת הודעות, והוא משמש...
מה צריך לדעת על סריקה בתלת מימד
סקירה בתלת מימד מהווה טכנולוגיה מתקדמת ופופולארית ביותר כיום. לא...
עורך דין לענייני משפחה- הרבה מעבר לגירושין
אצל רבים עורך דין לענייני משפחה מוכר בתור עורך הדין...
אולם לחינה במרכז
רוצים לעשות חינה ולהזמין את כל המשפחה? ברור לכם שאתם...
בחירה נכונה של יועץ משכנתאות- צעד חשוב לעתידכם הכלכלי
משכנתא היא הלוואה ארוכת טווח שהסכום שלה הוא גבוה ביותר...
בדיקת עיניים לרישיון נהיגה
בדיקת עיניים לרישיון נהיגה
שמירה על עיניים ערניות במהלך נהיגה היא חובה של כל...
כל מה שצריך לדעת לפני שעושים קעקוע ראשון
קעקועים הפכו להיות חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו. למעשה, כולנו...
טיפים שימושיים של עורך דין מומחה לנושא נהיגה בשכרות
יין ישמח לבב אנוש וכך גם בירה, וויסקי, וודקה ושאר...
בלי פאניקה, הנזילה בשליטה!
כל מה שקורה מעבר למה שרואות עינינו יש לו פוטנציאל...