Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

שנה"ל תשע"ז יצאה לדרך במרחב חינוכי אפיק

שנה"ל תשע"ז יצאה לדרך במרחב חינוכי אפיק
שנת לימודים מוצלחת. הנהלת המרכז הרפואי מבקרת בכיתות מרחב חינוכי אפיק צילום: רוני אלברט

עשרות ילדים ובני נוער החלו את שנה"ל תשע"ז במרחב חינוכי אפיק, הפועל במרכז הרפואי לגליל בנהריה ומשלב בין אשפוז רפואי, למערך לימודים המותאם למערכת החינוך. צוות בית ספר אפיק המונה 35 אנשי צוות מהאגף לחינוך מיוחד בפיקוח אלסה שגב שוהם, נערך טרם פתיחת השנה לקבל את התלמיד החולה והמאושפז. הצוות כולל אנשי חינוך, מטפלים, סייעות ועובדים סוציאליים והשירות ניתן במחלקת ילדים, כירורגית ילדים, אורטופדית ילדים, נפרולוגיה ילדים ובמחלקה להדרכת הילד והמשפחה. המענה החינוכי ניתן מגן הילדים ועד לכיתה י"ב. הפעילות מתקיימת בימים ראשון עד שישי, גם במהלך החופשות במוסדות החינוך האחרים.

%d7%9e%d7%a8%d7%97%d7%91-%d7%97%d7%99%d7%a0%d7%95%d7%9b%d7%99-%d7%9e%d7%97%d7%9c%d7%a7%d7%aa-%d7%99%d7%9c%d7%93%d7%99%d7%9d-%d7%a6%d7%99%d7%9c%d7%95%d7%9d-%d7%a8%d7%95%d7%a0%d7%99-%d7%90%d7%9c%d7%91
שנת לימודים מוצלחת. הנהלת המרכז הרפואי מבקרת בכיתות מרחב חינוכי אפיק צילום: רוני אלברט

המרחב החינוכי אפיק מפעיל בו זמנית 10 כתות לימוד במחלקות השונות בהן זוכים לסיוע לימודי וחינוכי כ-120 מאושפזים ומטופלים. בשנה שעברה אף נבחנו מספר בוגרי י"א וי"ב בבחינות בגרות בבית החולים, אחרי שקיבלו מצוות מרחב חינוכי אפיק את הסיוע במהלך השנה בהכנה לבחינה וכך יכלו לעמוד במטלות זהות לחבריהם בבית הספר.

יעל קופל, מנהלת המרחב החינוכי אפיק: "פתיחת השנה זהו יום משמח עבור צוות המרחב, שפועל ללא לאות על מנת לתת לילדים הללו את הכלים להתמודד עם המצב הרפואי-נפשי שיאפשר להם מצד אחד, לקבל את הטיפול הרפואי ומצד שני, את המרכיבים החינוכיים הנדרשים. יתרונו של בית חולים כללי הוא ביכולת להסתכלות הוליסטית על הילד והנוער באופן כולל לגוף ונפש. אנו חשים עוגן עבור אותם ילדים והוריהם בחיבור וביצירת המוכנות להתמודדות עם המחלה ועם הבעיות המאפיינות את הילדים ובני הנוער בגילאים השונים. החיבורים עם התלמיד בקשר והצירופים של התלמידים השונים תחת חולי ומחלה, יוצרים חיבור לכוחות הקיימים ותהליך תמיכה, שהינו מצע לריפוי והתחדשות לחיים בבית הספר בקהילה. אני מודה למנהל המרכז הרפואי, ד"ר ברהום ולמנהלת האדמיניסטרטיבית, רותי יפרח על הסיוע בכל הצרכים הנדרשים. אני מאחלת לנו שנה טובה ומאוזנת משמעותית ויוצרת דרכה נוכל להתבונן על עצמנו ועל החברה שבה אנו נמצאים".

בועדת ההיגוי שהתקיימה בתשע"ו הוחלט על בינוי בית ספר חדש למחלקה להדרכת הילד והמשפחה, במבנה הולם לתלמידים. במקביל, מחלקת ילדים עברה למבנה חדש, ולצידה תפעל הכיתה החינוכית שתיתן שירות לילדים צעירים ומתבגרים.

הנהלת המרכז הרפואי מלווה מקרוב את העשייה במרחב חינוכי אפיק. ד"ר מסעד ברהום, מנהל המרכז הרפואי: "אנחנו שותפים מלאים לא רק לתהליך הריפוי של הילד ממחלתו אלא גם בליווי מקרוב בהליך החינוכי שמתנהל במקביל בבית ספרו, ממנו הוא נעדר בשל אשפוזו. בכך אנו מאפשרים רצף חינוכי לצד הטיפול הרפואי-נפשי בילד במסגרת מרחב חינוכי אפיק. אנו רואים חשיבות רבה בשילוב בין המערך החינוכי בפעילות המרכז הרפואי על כלל מחלקות הילדים הפועלות בו ונמשיך יחד עם יעל קופל וצוותה בעשייה למען הקהילה אותה אנו משרתים".

במקביל החלה שנת הלימודים גם במעון "שקמה", מעון יום שיקומי לפעוטות בעלי צרכים מיוחדים אותו מנהלת קיקי טאנוס, עובדת סוציאלית במקצועה. המעון פועל שישה ימים בשבוע וכולל טיפולים וחוויות. הפעוטות, בני 9 חודשים עד 3 שנים, מגיעים מיישובים שונים באזור הגליל. הם הופנו למעון על ידי רופאים התפתחותיים במכונים להתפתחות הילד, במרכז הרפואי ובמרפאות בקהילה. צוות גדול ומגוון של סייעות בעלות הכשרה וניסיון, תרפיסטים במקצועות הבריאות, גננות בחינוך המיוחד, עובדת סוציאלית, עובדים ביחד כדי לעזור לפעוטות להתקדם בהתפתחותם ולממש את הפוטנציאל האישי שלהם. בנוסף, הצוות מדריך ותומך במשפחות לאורך כל התקופה.

 

בואו לקרוא מגוון כתבות מעניינות
הסיבה שכל כך חשוב לבצע בדק בית בצפון
אתם פשוט לא יכולים להרשות לעצמכם להיכנס לבית חדש בלי...
כבוד לקריות: נהג המרוצים הישראלי, מקרית ים, אריאל אלקין, זכה במקום הראשון בסבב השני של אליפות הפורמולה 4 USF Juniors שהתקיימה באלבאמה בארה"ב
במסגרת זו זכה אלקין במקום הראשון במדידת הזמנים של המירוץ...
"עליתי מהתהום לפיסגה, אני חיה בשביל השליחות שלי"
מזית רפמן היא לא עוד קואוצ'רית ויועצת זוגית סטנדרטית שתפגשו....
נשקים מסוגים שונים, תחמושת בכמות רבה ומעל לחצי מליון שקלים נתפסו בדירה במעלות
שוטרי המחוז הצפוני תפסו בתוך בית משפחה במעלות תרשיחא נשקים...
'שבת ירוקה' בחוצות המפרץ אואטלט: סדנת מחזור אקולוגית לכל המשפחה!
סדנת מחזור ירוקה ואקולוגית לילדים ולכל המשפחה, עם "ראש הברוש"...
שיתוף פעולה ראשון בין אשכול גליל מערבי ומיזם אוצרות הגליל לקידום התיירות בגליל המערבי
שיתוף פעולה ראשון בין אשכול גליל מערבי ומיזם אוצרות הגליל...
עיריית קריית ביאליק השקיעה 1.5 מיליון ₪ במגרשי קט רגל
לקראת חופשת הקיץ השלימה עיריית קריית ביאליק הקמה ושדרוג ארבעה...
עיריית קריית ביאליק יזמה קורס הכשרה שנתי לסייעות גננות
בכדי להעצים ולהכשיר את הסייעות בגיל הרך יזמה עיריית קריית...
שרי האוצר והתקשורת ביקרו במגדל העמק
בשבוע שעבר התארחו במגדל העמק שר התקשורת יועז הנדל ושר...
עופר דנינו - מורה מאורט קריית ביאליק נבחר כ"המורה של המדינה"
כמעט כל שנה מצליחים מורים ומורות מקריית ביאליק להיכנס לרשימה...
גאווה מקומית- הצעירים והצעירות שהופכים את אזור הצפון ליפה וטוב יותר
בטקס מכובד שנערך במכללה האקדמית להנדסה בראודה בכרמיאל חולקו 142...
מילואות נפרדת מרמי רז
במהלך אספת מנהלי המשקים השנתית של מילואות, אשר התקיימה ביום...
מבקר המדינה מתניהו אנגלמן ביקר בעכו העתיקה
מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור מתניהו אנגלמן ואנשי המקצוע של...
עמותה לחולי סרטן
איך להתגבר על תקופה כמו מחלה או שיקום?
כל עוד אנחנו בריאים והכל אצלנו תקין לא תמיד אנחנו...
סיכום פעילות למען בעלי חיים בבתיה"ס היסודיים בקריית ביאליק
לאחר העברת התוכנית "יחס חיובי לבעלי חיים" במשך 15 שנים...
השיטור העירוני קריית ביאליק בתפקיד המיילדת
השיטור העירוני קריית ביאליק עסק בשבוע שעבר בפעילות שגרתית בשכונת...