Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

שיקום נזקי שריפה

שיקום נזקי שריפה
קרדיט FREEPIK

אירוע שריפה הוא טראומטי כשלעצמו, כאשר רואים את הבית או בית העסק שרוף, מצריך הרבה כוחות לצורך התחלת השיקום.

קיימת חשיבות רבה לטיפול בנזקי אש ובעיקר פיח, אשר התפשט לתוך ארונות הבגדים, שם נמצא כי החולצות הלבנות הפכו לאפורות. בתוך ארונות המטבח ניתן להבחין בפיח רב בין הצלחות והכלים שהם בהירים. נמצא פגיעה באריחים של חדרי האמבטיה הכולל בין היתר פיגמנטציה לרבות בדלתות ומשקופים.

אלו תוצאות של נזקים הנראים לעין ואסור לנו להתעלם ממקומות שאיננו רואים, כמו תעלות של מערכות מיזוג, תאורה קבועה, מערכת החשמל וכו'.

קיימת חשיבות רבה לבצע שיקום של הדירה או בית העסק באמצעות קבלנים מקצועיים שיש באפשרותם ידע לשקם ולבצע את התיקון בהתאם לנדרש, לנטרול פיח וריח.

במסגרת העבודה שלי נוכחתי לראות ביצוע שיקום וקריאה לעזרה של שמאי פרטי כולל התנהלות מול חברת הביטוח, רק כחודשיים לאחר עבודה בעקבות טיפול שאינו מקצועי, כאשר אחרי חודשיים מיום השריפה עדיין קיים ריח שרוף בבית בשל עבודה לא מקצועית.

כדי לטפל בנזקים קיימת חשיבות לקדם השיקום לאט לאט ולהביא את הדירה למצב שבו הדירה או בית העסק חוזרים למצבם הקודם. בכתבה זו אתן מספר עצות, למי שחווה אירוע שריפה ורוצה להתחיל לשקם את הבית או בית העסק. אך לפני הכל, דעו שזה בסדר להרגיש אבודים ולא לדעת מאיפה להתחיל. שריפה היא אירוע קשה ולכן מומלץ לא לנסות לעשות קיצורי דרך כדי לחזור אחרי שבועיים הביתה, ללא ליווי ועזרה מקצועית של בעלי מקצוע שונים כמו חשמלאי שכן ישנם אירועים בהם יש צורך אף להחליף חיווט חשמל, לאור האש החזקה שאחזה במוקד האירוע , טכנאי מיזוג אוויר וקבלן לעבודות בניה.

1. צרו קשר עם הביטוח

אם ברשותכם פוליסת ביטוח למבנה, קיימת חשיבות רבה ליצור קשר עם חברת הביטוח שלכם, בה אתם מבוטחים מפני שריפות. ישנם מקרים שבהם מבוטחים אינם יודעים כי קיימת ברשותם פוליסת ביטוח במסגרת הלוואת משכנתא שנלקחה מהבנק. יש להמתין לנציג חברת הביטוח על מנת לדעת מה הם מכסים ומאשרים במסגרת הכיסוי הביטוחי. בדרך כלל תקבלו תשלום כספי לתחילת שיקום המקום וקיימת סבירות כי מדובר בתשלום מינימלי איתו תתחילו לקדם השיקום או לחילופין ישלחו המבטחים חברת שיקום שיבצעו התיקון בהתאם למפרט עבודות אותו יכינו ואם תקבלו את המפרט "כתורה מסיני". לפיכך מומלץ מאוד להעביר לאנשי מקצוע מטעמכם היודעים מה מגיע לכם ובכך ידאגו לאינטרס שלכם ולא של חברת הביטוח.

יש לקחת בחשבון כי בדרך כלל על פי תנאי פוליסה, מגיע לכם ליווי של אנשי מקצוע שיעזרו לכם להתמודד עם המקרה הביטוחי המורכב ביותר.

2. נטרול פיח

נסו לפעול בכל דרך כדי לנטרל פיח, ולהביא את המקום למצב שבו תוכלו להתחיל להחזיר את הדירה או בית העסק שלכם כדי להפחית ולנטרל את החלקיקים שעלולים להזיק לאורך זמן, וכך לאפשר לעובדים להתחיל לפעול במקום.

3. קבלני שיקום מקצועיים

אחד הדברים הכי חשובים לאחר אירוע שריפה הוא לקחת קבלני שיקום מקצועיים, שיעזרו בתהליך ההתאוששות. זה משמעותי במיוחד אם יש נזק למערכות כמו מערכת החשמל או מערכות המיזוג. כדי למצוא קבלני שיקום מקצועיים, כדאי לבדוק את המומחיות שלהם ולבחור את החברה המתאימה לצרכים שלכם ולא לפעול עם חברה הפועלת מאינטרס כלכלי לבצע המינימום הנדרש בהתאם לדרישת חברת הביטוח שלכם.

4. פעולות להפחתת הנזקים

בכדי להפחית את הנזקים ולעזור לקבלני השיקום במקום לפעול ביעילות, נדרש להוציא את הריהוט  ולפנות את שטח העבודה. מומלץ לזרוק תכולה, כגון : מזרונים, כריות ולבצע כביסה לפריטים שלא נפגעו באופן מוחלט וניתן לשקם אותם. בנוסף, יש לדאוג לניקוי יסודי כדי למנוע נזקים נוספים ופגיעה בבריאות.

5. תוכנית שיקום וסידור העבודה

כדאי להכין תוכנית שיקום עבור הדירה או בית העסק שנשרף יש לזמן קבלן מקצועי שיוציא מפרט עבודות ראשוני לתחילת פירוק וניטרול האיזור שנשרף. אחרי פינוי ראשוני של הניקוי, יש לזמן את הקבלן לבחינה מחודשת האם ישנם נזקים שלא נראו לעין בבדיקה הראשונה. התוכנית עשויה לכלול מספר שלבים ומטרות להחזרת הבית למצבו הקודם, טיפול בנזקים ושיפוץ המקום. כדאי גם לעשות סידור עבודה מדוייק כך שהפעולות יבוצעו בצורה יעילה, בכדי לעזור לכם להתאים את הכלים והציוד המתאימים למקום הארוע, כדאי לשוחח עם הקבלן המקצועי, לקבל הצעות לפעולות שיקום נוספות ולקבוע את הסדר המתאים למצב האישי שלכם.

6. גורם הנזק לשריפה

מומלץ ביותר לא לפנות את זירת האירוע לפני בדיקה מה גרם לשריפה וזאת בכדי לדעת אם קיימת אפשרות להגיש תביעה כנגד גורם הנזק כגון : מוצר חשמלי שנשרף וקיימת אפשרות אולי להגיש תביעה כנגד החברה היצרנית או יבואנית. קבלן חשמל שביצע תיקון בלוח חשמל ועבודתו גרמה לקצר ועוד.

על פי הניסיון שלי, דירות רבות מבוטחות באמצעות משכנתא ללא כיסוי לנזקי תכולה , והתפשטות אש גורמת לנזק כלכלי למשפחה. אך אם השריפה ארעה בשל תקלה חשמלית של המוצר, יש צורך לזמן מייד מהנדס חשמל להכנת חוות דעת מקצועית לפני ניקוי זירת הארוע.

  1. שמירה על בריאות ובטיחות

כדי לשמור על בריאותכם ובטיחותכם במהלך תהליך השיקום, כדאי להביא אנשי מקצוע אשר משתמשים בכלים וחומרים בריאים. זה כולל ניקיון המקום ובדיקת האזור לקביעת הרמות הכימיות והאיכות של האזור.

8. ניקוי ריחות

אחד הדברים שיש להימנע מהם לאחר אירוע שריפה, הוא הישארות הריח של העשן והאש. הריח עלול להזכיר את האירוע ואפילו להשפיע על הבריאות הנפשית. כדאי לחשוב על איוורור הריחות כדי להקל על התהליך של החזרת המקום למצבו הקודם. אפשר לשקול שימוש בתרסיסי ריח שיהפכו את האווירה לנעימה יותר.

לסיכום, זכרו שאירוע של שריפה הוא טראומטי ויכול להשפיע גם על הבריאות הנפשית. לכן חשוב לבקש עזרה כשצריך מבעלי מקצוע בתחום.

בואו לקרוא מגוון כתבות מעניינות
למה גם באירוע קטן האוכל צריך להיות נהדר?
אנשים הרבה פעמים טועים וחושבים שאם הם מפיקים אירוע קטן,...
מתי מומלץ לפנות אל שמאי מקרקעין בצפון
שמאות מקרקעין היא תחום מקצועי חשוב שיכול לסייע בקבלת החלטות...
מחפשים רואה חשבון? לפניכם כל מה שחשוב לדעת בנושא
אם החלטתם לעשות שינוי בחייכם ולהפסיק לעבוד בתור שכירים, אתם...
איך לבחור אריזה משתלמת ויעילה עבור משלוח המוצרים שלכם?
בין אם אתם שולחים חבילת יום הולדת לקרוב משפחה או...
איך ניתן לטפל בדיכאון קליני?
עד לפני מספר שנים אנשים שסבלו מדיכאון קליני או ממחלות...
אתם ממש לא צריכים לסבול מהכאב כל הזמן
אולי התחלתם עבודה חדשה או עברתם דירה. פתאום אתם מרגישים...
הרישיון שלכם בסכנה? רק עורך דין לענייני תעבורה בראשון לציון ישמור לכם עליו
רישיון הנהיגה הוא משאב יקר ערך עבור כל אדם כמעט....
איך מתמודדים עם הובלה יחסית קטנה?
מצאתם אחד את השנייה ואתם רוצים לעבור לגור ביחד? כל...
איך בודקים האם מישהו מאזין לי לטלפון?
כאשר אנחנו צופים בסדרות מתח אנחנו נחשפים לכל מיני פעולות...
אלו פיצויים ניתן לתבוע בגין לשון הרע
חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה-1965, נועד להגן על כבודו ושמו...
טיפים חשובים שיש לזכור בעת תכנון החופשה לבודפשט
אחרי הטיסה, שום דבר לא משתווה לנסיעה רגועה ומהנה היישר...
איך לנהל שגרת טיפולים נכונה לחיית המחמד שלכם?
חיות מחמד זקוקות לשגרה בדיוק כמו בני אדם והשגרה רפואית...
איך אוטמים נכון תקרה וקירות של חניון
מתי מגיע הזמן לאטום מחדש את החניון? כיצד מבצעים איטום...
נפגעתם בתאונה באזור המרכז העמוס? אל תתמודדו לבד
באזורים עירוניים עמוסים כמו גוש דן קורות לא מעט תאונות....
דלתות מוסך - כך תבצעו את הבחירה הנכונה
בין אם מדובר על רכישה המיועדת לעסק שלכם ובין אם...
צריכת החשמל שלכם יכולה להשתנות
כולנו עדים לשינויים האדירים המתרחשים בעולם עקב שינויי האקלים. השימוש...