Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

מה חשוב לשאול את הסוכן לפני שבוחרים קרן פנסיה?

מה חשוב לשאול את הסוכן לפני שבוחרים קרן פנסיה?
קרדיט Shutterstock.

כיום בחירת קרן פנסיה נתונה אך ורק להחלטת העובד/ת. השינויים בשוק הפנסיה בשנים האחרונות מסייעים לכם להשוות בין קרנות הפנסיה בצורה קלה ופשוטה ולממש את זכות הבחירה בקרן הפנסיה שמתאימה לכם גם בערוצים דיגיטליים

דסי ניר

מה חשוב לשאול את הסוכן לפני שבוחרים קרן פנסיה?
קרדיט Shutterstock.

התחלתם עבודה חדשה לאחרונה? כנראה שביקשו מכם לעדכן אם יש לכם חיסכון בקרן פנסיה ולאיזו קרן תרצו שהמעסיק יפקיד עבורכם. במקומות עבודה רבים נעזרים בסוכן שמחבר בין המעסיק לקרנות הפנסיה ולעיתים זה מרגיש כמו סרט נע שאין לכם שליטה עליו. בין אם כבר נקבעה לכם פגישה עם הסוכן ובין אם לא התחלתם עבודה חדשה אך חשבתם שאולי הגיע הזמן לבדוק מה קורה עם קרן הפנסיה שלכם, כדאי שתדעו איך בוחרים קרן פנסיה ומי יכול לבחור אותה.

מי יכול לבחור את קרן הפנסיה ומתי בוחרים?

רבים מופתעים לשמוע שהם יכולים לבחור את קרן הפנסיה שלהם בעצמם, למרות שזה המצב כבר משנת 2005. למעסיקים רבים יש סוכן שמסייע להם בביצוע ההפקדות לקרנות הפנסיה של העובדים, אך לא המעסיק, ולא הסוכן או כל יועץ אחר יכולים לבחור את קרן הפנסיה שלכם במקומכם. גם אם במקום העבודה שלכם נהוגה קרן כלשהי כברירת מחדל, אתם לא חייבים לבחור בה ויכולים לבחור בכל קרן פנסיה שתרצו. אתם יכולים להתייעץ עם בעל רישיון פנסיוני כמו סוכן שלכם, סוכן מטעם המעסיק או עם יועץ, אך בסופו של דבר ההחלטה היא רק שלכם. 

את קרן הפנסיה שאליה תרצו שהמעסיק יעביר את ההפקדות שלכם תצטרכו לבחור בעת התחלת עבודה חדשה. אך בכל שלב, גם אם לא התחלתם עבודה חדשה לאחרונה, תוכלו תמיד לשנות את בחירתכם ולהעביר את החיסכון שצברתם לקרן פנסיה אחרת שמתאימה לכם. ולכן, בכל שלב חשוב להבין איך בוחרים קרן פנסיה ומה עליכם לעשות לשם כך.

מי יכול לבחור את קרן הפנסיה ומתי בוחרים?
קרדיט Shutterstock.

מה כדאי לבדוק כשבוחרים קרן פנסיה?

בעבר היו הבדלים גדולים יותר בין קרנות הפנסיה השונות. משנת 2018, נכנס לתוקף תקנון תקני המנוסח בשפה אחידה, קלה ופשוטה, שלפיו פועלות כל קרנות הפנסיה בישראל. כך, לחוסכים קל יותר להשוות בין קרנות הפנסיה ולבחור את קרן הפנסיה המתאימה עבורם לפי פרמטרים שקל לבדוק ולהשוות כמו: איכות ניהול ההשקעות, רמת השירות ודמי הניהול בקרן. 

מנהלי השקעות מקצועיים מטעם קרן הפנסיה משקיעים עבורכם את החיסכון שצברתם בקרן בהשקעות מגוונות בשוק ההון, בנדל״ן ובאפיקי השקעה נוספים. החיסכון שלכם מושקע לפי רמת הסיכון במסלול ההשקעות שבחרתם בקרן הפנסיה. אם לא בחרתם מסלול השקעות, ברירת המחדל היא מסלול השקעה המותאם לגילכם ובו רמת הסיכון הולכת וקטנה ככל שאתם מתקרבים לגיל הפרישה לפנסיה. בכל שלב תוכלו לשנות את מסלול ההשקעות בקרן הפנסיה, בהתאם להעדפות שלכם. כאשר אתם משווים את איכות ניהול ההשקעות בקרן הפנסיה בעזרת אתרים כמו "פנסיה נט" של משרד האוצר למשל, חשוב להשוות קרנות פנסיה במסלול השקעה ברמת סיכון דומה. החיסכון לפנסיה ילווה אתכם במשך עשרות שנים ולכן חשוב שתבחנו את ביצועי מנהלי ההשקעות לאורך שנים רבות. מנהלי השקעות איכותיים מציגים תוצאות טובות בעקביות לאורך שנים רבות.

משרד האוצר בודק בכל שנה את רמת השירות בקרנות הפנסיה השונות בשנה הקודמת ומפרסם את התוצאות באתר האינטרנט. רמת השירות נמדדת בשקלול של רמת שביעות הרצון של הלקוחות, זמני המענה הטלפוני במוקדי השירות ושיעור התלונות. אם אתם נעזרים בסוכן או ביועץ בעלי רישיון פנסיוני, וודאו שהם מציגים עבורכם את ההשוואה בין הקרנות לכל הפחות לפי פרמטרים אלו.

איך מצטרפים או מעבירים את החיסכון לקרן פנסיה חדשה?
קרדיט Shutterstock

איך מצטרפים או מעבירים את החיסכון לקרן פנסיה חדשה?

לאחר שבחרתם את קרן הפנסיה שבה תרצו לחסוך, תצטרכו למלא טופס הצטרפות דיגיטלי באתר הקרן, או בטופס ידני שאותו תעבירו לקרן הפנסיה בהתאם לערוצי השירות שהיא מפרסמת. אם יש לכם כבר קרן פנסיה אחרת שתרצו להעביר, עליכם למלא טופס בקשת ניוד ובו תוכלו לציין את פרטי הקרן הקיימת שתרצו להעביר לקרן החדשה. לאחר מילוי הטופס, נציגי קרן הפנסיה החדשה ידאגו לביצוע ההעברה ולכם נשאר רק לעדכן את המעסיק בפרטי קרן הפנסיה שבחרתם.

בחירת קרן פנסיה ממש לא מורכבת כמו מדע טילים. חשוב לשים לב לנקודות שציינו בכתבה ולבצע השוואה נכונה כדי לבחור את קרן הפנסיה שמתאימה עבורכם. זכרו שהבחירה היא רק בידיכם. קרנות הפנסיה אמנם פועלות לפי תקנון אחיד, אך ההבדלים ביניהן עשויים להסתכם בפער של אלפי שקלים בגובה קצבת הפנסיה שתוכלו לקבל בעת הפרישה לפנסיה. שווה להשוות ולמצות את זכות הבחירה שבידיכם.

*אין לראות באמור לעיל תחליף לייעוץ ו/או שיווק פנסיוני אישי ו/או ייעוץ מס המותאם לצרכי הלקוח.

 

בואו לקרוא מגוון כתבות מעניינות
למה גם באירוע קטן האוכל צריך להיות נהדר?
אנשים הרבה פעמים טועים וחושבים שאם הם מפיקים אירוע קטן,...
מתי מומלץ לפנות אל שמאי מקרקעין בצפון
שמאות מקרקעין היא תחום מקצועי חשוב שיכול לסייע בקבלת החלטות...
מחפשים רואה חשבון? לפניכם כל מה שחשוב לדעת בנושא
אם החלטתם לעשות שינוי בחייכם ולהפסיק לעבוד בתור שכירים, אתם...
איך לבחור אריזה משתלמת ויעילה עבור משלוח המוצרים שלכם?
בין אם אתם שולחים חבילת יום הולדת לקרוב משפחה או...
איך ניתן לטפל בדיכאון קליני?
עד לפני מספר שנים אנשים שסבלו מדיכאון קליני או ממחלות...
אתם ממש לא צריכים לסבול מהכאב כל הזמן
אולי התחלתם עבודה חדשה או עברתם דירה. פתאום אתם מרגישים...
הרישיון שלכם בסכנה? רק עורך דין לענייני תעבורה בראשון לציון ישמור לכם עליו
רישיון הנהיגה הוא משאב יקר ערך עבור כל אדם כמעט....
איך מתמודדים עם הובלה יחסית קטנה?
מצאתם אחד את השנייה ואתם רוצים לעבור לגור ביחד? כל...
איך בודקים האם מישהו מאזין לי לטלפון?
כאשר אנחנו צופים בסדרות מתח אנחנו נחשפים לכל מיני פעולות...
אלו פיצויים ניתן לתבוע בגין לשון הרע
חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה-1965, נועד להגן על כבודו ושמו...
טיפים חשובים שיש לזכור בעת תכנון החופשה לבודפשט
אחרי הטיסה, שום דבר לא משתווה לנסיעה רגועה ומהנה היישר...
איך לנהל שגרת טיפולים נכונה לחיית המחמד שלכם?
חיות מחמד זקוקות לשגרה בדיוק כמו בני אדם והשגרה רפואית...
איך אוטמים נכון תקרה וקירות של חניון
מתי מגיע הזמן לאטום מחדש את החניון? כיצד מבצעים איטום...
נפגעתם בתאונה באזור המרכז העמוס? אל תתמודדו לבד
באזורים עירוניים עמוסים כמו גוש דן קורות לא מעט תאונות....
דלתות מוסך - כך תבצעו את הבחירה הנכונה
בין אם מדובר על רכישה המיועדת לעסק שלכם ובין אם...
צריכת החשמל שלכם יכולה להשתנות
כולנו עדים לשינויים האדירים המתרחשים בעולם עקב שינויי האקלים. השימוש...