Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

מה חשוב לשאול את הסוכן לפני שבוחרים קרן פנסיה?

מה חשוב לשאול את הסוכן לפני שבוחרים קרן פנסיה?
קרדיט Shutterstock.

כיום בחירת קרן פנסיה נתונה אך ורק להחלטת העובד/ת. השינויים בשוק הפנסיה בשנים האחרונות מסייעים לכם להשוות בין קרנות הפנסיה בצורה קלה ופשוטה ולממש את זכות הבחירה בקרן הפנסיה שמתאימה לכם גם בערוצים דיגיטליים

דסי ניר

מה חשוב לשאול את הסוכן לפני שבוחרים קרן פנסיה?
קרדיט Shutterstock.

התחלתם עבודה חדשה לאחרונה? כנראה שביקשו מכם לעדכן אם יש לכם חיסכון בקרן פנסיה ולאיזו קרן תרצו שהמעסיק יפקיד עבורכם. במקומות עבודה רבים נעזרים בסוכן שמחבר בין המעסיק לקרנות הפנסיה ולעיתים זה מרגיש כמו סרט נע שאין לכם שליטה עליו. בין אם כבר נקבעה לכם פגישה עם הסוכן ובין אם לא התחלתם עבודה חדשה אך חשבתם שאולי הגיע הזמן לבדוק מה קורה עם קרן הפנסיה שלכם, כדאי שתדעו איך בוחרים קרן פנסיה ומי יכול לבחור אותה.

מי יכול לבחור את קרן הפנסיה ומתי בוחרים?

רבים מופתעים לשמוע שהם יכולים לבחור את קרן הפנסיה שלהם בעצמם, למרות שזה המצב כבר משנת 2005. למעסיקים רבים יש סוכן שמסייע להם בביצוע ההפקדות לקרנות הפנסיה של העובדים, אך לא המעסיק, ולא הסוכן או כל יועץ אחר יכולים לבחור את קרן הפנסיה שלכם במקומכם. גם אם במקום העבודה שלכם נהוגה קרן כלשהי כברירת מחדל, אתם לא חייבים לבחור בה ויכולים לבחור בכל קרן פנסיה שתרצו. אתם יכולים להתייעץ עם בעל רישיון פנסיוני כמו סוכן שלכם, סוכן מטעם המעסיק או עם יועץ, אך בסופו של דבר ההחלטה היא רק שלכם. 

את קרן הפנסיה שאליה תרצו שהמעסיק יעביר את ההפקדות שלכם תצטרכו לבחור בעת התחלת עבודה חדשה. אך בכל שלב, גם אם לא התחלתם עבודה חדשה לאחרונה, תוכלו תמיד לשנות את בחירתכם ולהעביר את החיסכון שצברתם לקרן פנסיה אחרת שמתאימה לכם. ולכן, בכל שלב חשוב להבין איך בוחרים קרן פנסיה ומה עליכם לעשות לשם כך.

מי יכול לבחור את קרן הפנסיה ומתי בוחרים?
קרדיט Shutterstock.

מה כדאי לבדוק כשבוחרים קרן פנסיה?

בעבר היו הבדלים גדולים יותר בין קרנות הפנסיה השונות. משנת 2018, נכנס לתוקף תקנון תקני המנוסח בשפה אחידה, קלה ופשוטה, שלפיו פועלות כל קרנות הפנסיה בישראל. כך, לחוסכים קל יותר להשוות בין קרנות הפנסיה ולבחור את קרן הפנסיה המתאימה עבורם לפי פרמטרים שקל לבדוק ולהשוות כמו: איכות ניהול ההשקעות, רמת השירות ודמי הניהול בקרן. 

מנהלי השקעות מקצועיים מטעם קרן הפנסיה משקיעים עבורכם את החיסכון שצברתם בקרן בהשקעות מגוונות בשוק ההון, בנדל״ן ובאפיקי השקעה נוספים. החיסכון שלכם מושקע לפי רמת הסיכון במסלול ההשקעות שבחרתם בקרן הפנסיה. אם לא בחרתם מסלול השקעות, ברירת המחדל היא מסלול השקעה המותאם לגילכם ובו רמת הסיכון הולכת וקטנה ככל שאתם מתקרבים לגיל הפרישה לפנסיה. בכל שלב תוכלו לשנות את מסלול ההשקעות בקרן הפנסיה, בהתאם להעדפות שלכם. כאשר אתם משווים את איכות ניהול ההשקעות בקרן הפנסיה בעזרת אתרים כמו "פנסיה נט" של משרד האוצר למשל, חשוב להשוות קרנות פנסיה במסלול השקעה ברמת סיכון דומה. החיסכון לפנסיה ילווה אתכם במשך עשרות שנים ולכן חשוב שתבחנו את ביצועי מנהלי ההשקעות לאורך שנים רבות. מנהלי השקעות איכותיים מציגים תוצאות טובות בעקביות לאורך שנים רבות.

משרד האוצר בודק בכל שנה את רמת השירות בקרנות הפנסיה השונות בשנה הקודמת ומפרסם את התוצאות באתר האינטרנט. רמת השירות נמדדת בשקלול של רמת שביעות הרצון של הלקוחות, זמני המענה הטלפוני במוקדי השירות ושיעור התלונות. אם אתם נעזרים בסוכן או ביועץ בעלי רישיון פנסיוני, וודאו שהם מציגים עבורכם את ההשוואה בין הקרנות לכל הפחות לפי פרמטרים אלו.

איך מצטרפים או מעבירים את החיסכון לקרן פנסיה חדשה?
קרדיט Shutterstock

איך מצטרפים או מעבירים את החיסכון לקרן פנסיה חדשה?

לאחר שבחרתם את קרן הפנסיה שבה תרצו לחסוך, תצטרכו למלא טופס הצטרפות דיגיטלי באתר הקרן, או בטופס ידני שאותו תעבירו לקרן הפנסיה בהתאם לערוצי השירות שהיא מפרסמת. אם יש לכם כבר קרן פנסיה אחרת שתרצו להעביר, עליכם למלא טופס בקשת ניוד ובו תוכלו לציין את פרטי הקרן הקיימת שתרצו להעביר לקרן החדשה. לאחר מילוי הטופס, נציגי קרן הפנסיה החדשה ידאגו לביצוע ההעברה ולכם נשאר רק לעדכן את המעסיק בפרטי קרן הפנסיה שבחרתם.

בחירת קרן פנסיה ממש לא מורכבת כמו מדע טילים. חשוב לשים לב לנקודות שציינו בכתבה ולבצע השוואה נכונה כדי לבחור את קרן הפנסיה שמתאימה עבורכם. זכרו שהבחירה היא רק בידיכם. קרנות הפנסיה אמנם פועלות לפי תקנון אחיד, אך ההבדלים ביניהן עשויים להסתכם בפער של אלפי שקלים בגובה קצבת הפנסיה שתוכלו לקבל בעת הפרישה לפנסיה. שווה להשוות ולמצות את זכות הבחירה שבידיכם.

*אין לראות באמור לעיל תחליף לייעוץ ו/או שיווק פנסיוני אישי ו/או ייעוץ מס המותאם לצרכי הלקוח.

 

בואו לקרוא מגוון כתבות מעניינות
אילו נכסים פופולאריים ביותר בתור נכסים להשקעה?
כאשר אתם מעוניינים להיכנס לעולם הנדל"ן, ומחפשים דירות להשקעה בחיפה,...
הוצאת דיבה - מספר מרכיבים מרכזיים לתביעה
תביעה על הוצאת דיבה כרוכה בהליכים משפטיים הנפתחים על ידי...
גיורא זינגר – הופעה שאתם לא רוצים להחמיץ
כבר מזמן לא הייתם בהופעה מיוחדת שבאמת גרמה לכם אושר?...
כלי חיוני שנועד לעזור לאנשים וארגונים
מערכת ניהול משימות היא כלי חיוני שנועד לעזור לאנשים וארגונים...
התמודדות עם התמכרות בעידן המודרני
כולנו חיים בעידן שבו אנחנו יכולים לקבל אינפורמציה על כל...
סבון טבעי ומסורתי הידוע בתכונותיו העדינות והמזינות
סבון שמן זית הוא סבון טבעי ומסורתי הידוע בתכונותיו העדינות...
שיקום המראה של רצפה ישנה
פוליש לרצפה ישנה מחיר יכול להשתנות משמעותית על בסיס מספר...
הדרך הנכונה לבצע הרמת פנים
הרמת פנים ללא ניתוח, המכונה גם הצערת פנים ללא ניתוח,...
הליך משפטי שמטרתו השגת זכויות תושבות לשותף
הסדרת מעמד לבן זוג זר בישראל הוא הליך משפטי שמטרתו...
עורך דין המתמחה בדיני משפחה
עורך דין משפחה הוא עורך דין המתמחה בדיני משפחה, ענף...
היבט מרכזי בהפקת אירועי חברה
הפקת אירועים עסקיים מקיפה תכנון, ארגון וביצוע אירועים המותאמים לצרכי...
מהן אותן חשבוניות ירוקות שכולם מדברים עליהן?
אתם עוסקים בניהול עסק קטן ופרטי כבר לא מעט שנים?...
חוזה משפטי שנכרת על ידי בני זוג לפני נישואיהם
הסכם קדם נישואין הוא חוזה משפטי שנכרת על ידי בני...
היא שיטה מודרנית לטיפול אורתודונטי
יישור שיניים אינויזליין היא שיטה מודרנית לטיפול אורתודונטי המשתמשת בסדרה...
הזדמנות ייחודית לגיוון רב
השקעות נדלן בחול מתייחס לנוהג של השקעה בשווקי נדל"ן מחוץ...
מגשי הפירות - האמנות שבעיצוב והקסם שבפירות
בעידן הקצב המהיר שבו אנו חיים, מציאת רגעי יוקרה והפסקת...