Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

להיות עם חופשי – בקרוב ביס דוקו

להיות עם חופשי – בקרוב ביס דוקו
קרדיט PIXABAY

"להיות עם חופשי" היא סדרת דוקו מקורית וחדשה המתעדת את סצנת המסיבות ותרבות הטראנס במדינת ישראל. היוצרים תכננו להפיק סרט דוקומנטרי ואקטיביסטי על תרבות הטראנס הישראלית, אך עקב קשיים כספיים הם החליטו לגייס כסף להמשך הפרויקט באמצעות קמפיין הדסטארט (גיוס חברתי – מימון המונים), ולאחר שגויסו כ-260 אלף ₪ לטובת השלמת הפרויקט היוצרים החליטו להפוך את הסרט למיני סדרה.

הסדרה החדשה עולה לאקרנים ממש בקרוב, היא מתארת את סיפורו של שבט הטראנס הישראלי, זו סדרה מקורית ומעוררת מחשבה, ניתן ללמוד כיצד הפכה מדינת ישראל הקטנה למעצמת טראנס מובילה ומדוע הרשויות מנסות להילחם בתופעת מסיבות הטבע.

להיות עם חופשי – בקרוב ביס דוקו
קרדיט PIXABAY

סיפור מרגש של שבט בטראנס הישראלי

הסדרה "להיות עם חופשי" תוכננה כסרט דוקומנטרי העוסק בגבולות החופש והחוק ולצורך תיעוד סיפורו של שבט הטראנס הישראלי. הסדרה מציגה את תרבות הטראנס שהתפתחה בישראל דרך סיפורם האישי והמרתק של כמה "משוגעים" למוסיקת הטראנס.

הרעיון להפקת הסרט הדוקומנטרי נולד אצל דותן אלון ועופר דיקובסקי, הם אספו חומרי גלם במשך תקופה ארוכה והחלו לתעד את התפתחות סצנת ותרבות הטראנס בישראל ב-25 השנים האחרונות. כדי להניע את היצירה ולהפיק את הסרט, שלבסוף הפך לסדרה, חבר אליהם הבמאי ואיש הטלוויזיה רועי פינצי, גם הוא אחד מחברי שבט הטראנס בעברו, ולאחר שההפקה נקלעה למבוי סתום בגלל בעיות תקציב הם החליטו לגייס כסף באמצעות מימון המונים, ולבסוף הוחלט להפיק מיני סדרה.

סצנת הטראנס בישראל התפתחה באיטיות ומתחת לרדאר של רשויות המדינה והחוק. תרבות הטראנס החלה במסיבות מחתרתיות של אנשים שהתאהבו במוסיקה החדשה ונחשפו אליה במסיבות שונות בחו"ל, סצנת המסיבות החלה על ידי חובבי המוזיקה שיזמו מסיבות טבע מצומצמות, ובהמשך היא התפתחה לרייבים גדולים ולפסטיבלים ענקיים באישור משטרת ישראל, או ללא אישור מרשויות החוק. 

רשויות המדינה והמשטרה בראשן הערימו קשיים רבים על מארגני המסיבות, לכן סצנת המסיבות החלה לדעוך, והתפרצות נגיף הקורונה השביתה לחלוטין את האירועים. הסדרה מציינת ומציגה אירועים משמעותיים שחלו בתרבות הטראנס המקומית, ביניהם העצרת המרשימה בכיכר רבין שזכתה לסלוגן "תנו צ'אנס לטראנס", כ-50 אלף ישראלים השתתפו באירוע. הסדרה מציגה גם את הצדדים הפחות שמחים של תרבות הטראנס, לדוגמה דיווחים בחדשות על מקרי מוות עקב שימוש מוגבר בסמים קשים ואירועי מוות שהיו יכולים להסתיים אחרת אם מארגני המסיבות היו פועלים נכון.  

מאבק ורדיפה בלתי פוסק

אנשי שבט הטראנס בישראל שהחלו את הסצנה הססגונית במדינה נאלצו לפעול בתחילת דרכם בצורה מחתרתית, כאשר הערכים שהנחו אותם היו חופש ביטוי, חברות, מוזיקה שמחה ואהבה בין אנשים. למרות העקרונות התמימים, רשויות המדינה החלו לרדוף אחר מארגני המסיבות ולהיאבק בתרבות הטראנס שהחלה לצבור תאוצה בישראל, ושבט הטראנס נאלץ להתמודד מול ממסד קשוח ונוקשה שהעדיף להילחם ולהכחיד את סצנת הטראנס בגלל הקשר לסמים.

למעשה, תגובות הנגד והמאבק הנוקשה של המשטרה והרשויות נגד סצנת הטראנס גרמה להתלכדות של חברי שבט הטראנס הישראלי, החברים פעלו בדרכים שונות כדי להבטיח את זכותם לקיים את תרבות הטראנס באין מפריע, ואם בשנות ה-90 הגיעו למסיבות הטבע רק עשרות אנשים, לאחר כעשור נערכו פסטיבלים ענקיים בהם השתתפו עשרות אלפי אנשים, למורת רוחה של המשטרה והמדינה.

טובים נגד רעים

נקודת ההנחה העומדת בבסיס הסדרה "להיות עם חופשי" היא שמדובר במאבק על חופש וחירות, כלומר מאבק חברתי בממסד הנוקשה. רשויות המדינה ובראשן המשטרה התנכלו לחברי שבט הטראנס ופעלו גם במישורים כמו הנדסת תודעה בקרב הציבור כדי להצדיק את ההתעמרות שלהם במארגני המסיבות. הסדרה מציגה טיעונים של שני הצדדים, ובעיקר את הצד הפחות מוכר של ראשי שבט הטראנס בישראל.  

בואו לקרוא מגוון כתבות מעניינות
למה גם באירוע קטן האוכל צריך להיות נהדר?
אנשים הרבה פעמים טועים וחושבים שאם הם מפיקים אירוע קטן,...
מתי מומלץ לפנות אל שמאי מקרקעין בצפון
שמאות מקרקעין היא תחום מקצועי חשוב שיכול לסייע בקבלת החלטות...
מחפשים רואה חשבון? לפניכם כל מה שחשוב לדעת בנושא
אם החלטתם לעשות שינוי בחייכם ולהפסיק לעבוד בתור שכירים, אתם...
איך לבחור אריזה משתלמת ויעילה עבור משלוח המוצרים שלכם?
בין אם אתם שולחים חבילת יום הולדת לקרוב משפחה או...
איך ניתן לטפל בדיכאון קליני?
עד לפני מספר שנים אנשים שסבלו מדיכאון קליני או ממחלות...
אתם ממש לא צריכים לסבול מהכאב כל הזמן
אולי התחלתם עבודה חדשה או עברתם דירה. פתאום אתם מרגישים...
הרישיון שלכם בסכנה? רק עורך דין לענייני תעבורה בראשון לציון ישמור לכם עליו
רישיון הנהיגה הוא משאב יקר ערך עבור כל אדם כמעט....
איך מתמודדים עם הובלה יחסית קטנה?
מצאתם אחד את השנייה ואתם רוצים לעבור לגור ביחד? כל...
איך בודקים האם מישהו מאזין לי לטלפון?
כאשר אנחנו צופים בסדרות מתח אנחנו נחשפים לכל מיני פעולות...
אלו פיצויים ניתן לתבוע בגין לשון הרע
חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה-1965, נועד להגן על כבודו ושמו...
טיפים חשובים שיש לזכור בעת תכנון החופשה לבודפשט
אחרי הטיסה, שום דבר לא משתווה לנסיעה רגועה ומהנה היישר...
איך לנהל שגרת טיפולים נכונה לחיית המחמד שלכם?
חיות מחמד זקוקות לשגרה בדיוק כמו בני אדם והשגרה רפואית...
איך אוטמים נכון תקרה וקירות של חניון
מתי מגיע הזמן לאטום מחדש את החניון? כיצד מבצעים איטום...
נפגעתם בתאונה באזור המרכז העמוס? אל תתמודדו לבד
באזורים עירוניים עמוסים כמו גוש דן קורות לא מעט תאונות....
דלתות מוסך - כך תבצעו את הבחירה הנכונה
בין אם מדובר על רכישה המיועדת לעסק שלכם ובין אם...
צריכת החשמל שלכם יכולה להשתנות
כולנו עדים לשינויים האדירים המתרחשים בעולם עקב שינויי האקלים. השימוש...