Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

אילן קצ'נס על מיזוג חברות: "פיתרון יעיל גם לעסקים קטנים"

אילן קצ'נס על מיזוג חברות: "פיתרון יעיל גם לעסקים קטנים"
"כושר המיקוח משתנה לטובת החברות". אילן קצ'נס (צילום: יח"צ)

למרות שתהליך של מיזוג חברות נשמע כמו מהלך של חברות ענק ותאגידים, מסתבר שהוא מתאים גם לחברות קטנות שנמצאות במשבר. ביקשנו ממומחה האסטרטגיה העסקית אילן קצ'נס להסביר לנו על מיזוג וכיצד הוא יכול לסייע לעסקים במשבר

מיכל לוי | 22/09/2019

בעולם העסקי הסוער של ימינו, בעלי חברות צריכים להיערך גם לימים קשים יותר, שבהם החברה עולה על שרטון ולא ברור לאן היא מתקדמת. חברות רבות מגיעות לרגעי משבר במהלך דרכן, ויש כאלה שלא מצליחות להתגבר עליהן ונמצאות על סף סגירה.

עם זאת, העולם העסקי מאפשר כמה פתרונות לחברות במשבר, וכדאי להכיר אותם. ישבתי לשיחה עם מנכ"ל "עוץ לי אסטרטגיה עסקית" אילן קצ'נס, שמשתמש בשיטות ניהול חדשניות כדי לסייע לחברות שנמצאות במשבר. אחד מהפתרונות היעילים והטובים ביותר לשיטתו, הוא מיזוג של שתי חברות או יותר, לחברה אחת.

אילן, מה זה בעצם מיזוג חברות?

"מיזוג חברות הוא מהלך שבו חברה אחת קולטת חברה שניה, והחברה השנייה למעשה מפסיקה להתקיים כיישות עצמאית", מסביר הגאון הפיננסי אילן קצ'נס. "בעלי החברות עושים זאת כדי ליהנות מהיתרונות ומהרווחים העתידיים הצפויים מהמהלך. מנהלי החברות מאמינים שנכסי החברה שמתמזגת לתוך החברה הראשונה, יניבו תשואה גבוהה יותר לאחר המיזוג", הוא טוען.

אנחנו שומעים הרבה על מיזוגים של חברות ענק. הליך מיזוג מתאים גם לחברות קטנות?

"ברור", מדגיש אילן קצ'נס ומצרף דוגמא של שתי חברות שהוא סייע למיזוג שלהן. "לפני זמן לא רב סייעתי לחברת הובלות שהייתה מצויה בקשיים, להתמזג  עם חברת הסעות", מספר הקוסם העסקי, "בעזרת המיזוג שליוויתי, הצלחנו ליצור הסכמים חדשים עם קבלנים, כגון מוסכים, כדי להוזיל את עלויות הטיפולים והחלפים, ואיחדנו את הלקוחות של שתי החברות לגוף אחד. כך הצלחנו להפוך שתי חברות, שאחת מהן הייתה לפני סגירה, לחברה אחת שנמצאת בדרך הבטוחה להצלחה".

"המהלך יכול להועיל מאוד לשתי החברות" | אילן קצ'נס (צילום: יח"צ)

"מיזוג חברות מאפשר לחברת היעד, החברה שמתמזגת לתוך חברה אחרת, לקבל גישה למשאבים ולהון שיאפשר את המשך הפעילות שלה. החברה השניה, לעומת זאת, יכולה ליהנות מתוספת המשאבים שהיא מקבלת על ידי קליטת חברת היעד", מציין קצ'נס. "מדובר במהלך שיכול להועיל מאוד לשתי החברות בסופו של דבר".

במה מיזוג שונה מרכישה?

"בניגוד לרכישה, חברת היעד (החברה שמתמזגת) אינה ממשיכה להתקיים", מסביר קצ'נס, "אם במקרה של רכישה שתי החברות עדיין ממשיכות להתקיים כישויות עסקיות ומשפטיות, הרי שלאחר הליך של מיזוג – רק אחת מהן נשארת".

מהלך של מיזוג חברות משפיע מאוד על גורמים רבים – על החברות עצמן, על בעלי המניות ועל הנושים – ולכן יש צורך במספר אישורים לפני ביצוע המהלך. "לפני ביצוע המיזוג יש לבחון היטב את המהלך", אומר אילן קצ'נס. "יש לבדוק אם החברה השנייה תוכל לעמוד בהתחייבויות לנושים, מה יקבלו בעלי המניות וכיצד המהלך יועיל לכמה שיותר אנשים".

מה היתרונות של מיזוג חברות?

"מיזוג נכון, כזה שנבחן היטב לפני שלב הביצוע, יכול להביא לתוצאה סינגרטית משילוב שתי החברות, ולמעשה להביא לחברה אחת, רווחית ויעילה יותר מאשר שתי החברות הנפרדות", אומר קצ'נס. "היתרונות באים לידי ביטוי גם מבחינה כלכלית וגם מבחינת הניהול".

"מיזוג טוב יכול לצמצם את ההוצאות הקבועות של החברות השונות. לאחר המיזוג אפשר לצמצם כוח אדם במחלקות שנותנות את שירות דומה. במקביל, כושר המיקוח מול ספקים שונים, לקוחות ואפילו נותני אשראי משתנה לטובת החברות".

קצ'נס ממשיך לפרט את היתרונות הגלומים במיזוג חברות, ובוחר להתעכב בין השאר על השיפור של מערך הניהול. "מה שקורה בפועל זה שמיזוג מאפשר להחליף את הנהלת החברה שלא הצליחה לעבור את המשברים העסקיים. ניתן גם לאחד את ההנהלות, אם נראה שהמהלך הזה יועיל יותר לשיפור התפוקה והרווחים".

"כושר המיקוח משתנה לטובת החברות". אילן קצ'נס (צילום: יח"צ)

"מיזוג שנעשה בצורה נכונה ומקצועית מאשר לחברה השנייה לנצל את המשאבים של חברת היעד בצורה יעילה יותר. כך לדוגמא, חברת ההסעות שמיזגה לתוכה את חברת ההובלות יכלה לנצל את צי הרכב של חברת ההובלות ואת מערך הנהגים שלה. פתאום, במקום שיהיו נהגים שסובלים מחוסר עבודה – הם נהנים מהרבה יותר שעות עבודה וממשכורת גבוהה יותר בהתאם".

"לא מספיק בעלי חברות מכירים את האפשרות של מיזוג חברות, ולא הרבה יודעים מה היתרונות הגלומים במהלך כזה", מסכם אילן קצ'נס, "בסופו של דבר, אמנם החברה נמחקת ולא פועלת יותר כיישות עצמאית, אבל באמצעות מהלך כזה ניתן לשמור על נכסי החברה ועל העובדים. אני ממליץ למנהלי חברות שנמצאים במשבר להתייעץ עם מומחים כדי למצוא פתרונות אפשריים שיוציאו אותם מהבוץ".

בואו לקרוא מגוון כתבות מעניינות
אילו נכסים פופולאריים ביותר בתור נכסים להשקעה?
כאשר אתם מעוניינים להיכנס לעולם הנדל"ן, ומחפשים דירות להשקעה בחיפה,...
הוצאת דיבה - מספר מרכיבים מרכזיים לתביעה
תביעה על הוצאת דיבה כרוכה בהליכים משפטיים הנפתחים על ידי...
גיורא זינגר – הופעה שאתם לא רוצים להחמיץ
כבר מזמן לא הייתם בהופעה מיוחדת שבאמת גרמה לכם אושר?...
כלי חיוני שנועד לעזור לאנשים וארגונים
מערכת ניהול משימות היא כלי חיוני שנועד לעזור לאנשים וארגונים...
התמודדות עם התמכרות בעידן המודרני
כולנו חיים בעידן שבו אנחנו יכולים לקבל אינפורמציה על כל...
סבון טבעי ומסורתי הידוע בתכונותיו העדינות והמזינות
סבון שמן זית הוא סבון טבעי ומסורתי הידוע בתכונותיו העדינות...
שיקום המראה של רצפה ישנה
פוליש לרצפה ישנה מחיר יכול להשתנות משמעותית על בסיס מספר...
הדרך הנכונה לבצע הרמת פנים
הרמת פנים ללא ניתוח, המכונה גם הצערת פנים ללא ניתוח,...
הליך משפטי שמטרתו השגת זכויות תושבות לשותף
הסדרת מעמד לבן זוג זר בישראל הוא הליך משפטי שמטרתו...
עורך דין המתמחה בדיני משפחה
עורך דין משפחה הוא עורך דין המתמחה בדיני משפחה, ענף...
היבט מרכזי בהפקת אירועי חברה
הפקת אירועים עסקיים מקיפה תכנון, ארגון וביצוע אירועים המותאמים לצרכי...
מהן אותן חשבוניות ירוקות שכולם מדברים עליהן?
אתם עוסקים בניהול עסק קטן ופרטי כבר לא מעט שנים?...
חוזה משפטי שנכרת על ידי בני זוג לפני נישואיהם
הסכם קדם נישואין הוא חוזה משפטי שנכרת על ידי בני...
היא שיטה מודרנית לטיפול אורתודונטי
יישור שיניים אינויזליין היא שיטה מודרנית לטיפול אורתודונטי המשתמשת בסדרה...
הזדמנות ייחודית לגיוון רב
השקעות נדלן בחול מתייחס לנוהג של השקעה בשווקי נדל"ן מחוץ...
מגשי הפירות - האמנות שבעיצוב והקסם שבפירות
בעידן הקצב המהיר שבו אנו חיים, מציאת רגעי יוקרה והפסקת...