Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

אילן קצ'נס על מיזוג חברות: "פיתרון יעיל גם לעסקים קטנים"

אילן קצ'נס על מיזוג חברות: "פיתרון יעיל גם לעסקים קטנים"
"כושר המיקוח משתנה לטובת החברות". אילן קצ'נס (צילום: יח"צ)

למרות שתהליך של מיזוג חברות נשמע כמו מהלך של חברות ענק ותאגידים, מסתבר שהוא מתאים גם לחברות קטנות שנמצאות במשבר. ביקשנו ממומחה האסטרטגיה העסקית אילן קצ'נס להסביר לנו על מיזוג וכיצד הוא יכול לסייע לעסקים במשבר

מיכל לוי | 22/09/2019

בעולם העסקי הסוער של ימינו, בעלי חברות צריכים להיערך גם לימים קשים יותר, שבהם החברה עולה על שרטון ולא ברור לאן היא מתקדמת. חברות רבות מגיעות לרגעי משבר במהלך דרכן, ויש כאלה שלא מצליחות להתגבר עליהן ונמצאות על סף סגירה.

עם זאת, העולם העסקי מאפשר כמה פתרונות לחברות במשבר, וכדאי להכיר אותם. ישבתי לשיחה עם מנכ"ל "עוץ לי אסטרטגיה עסקית" אילן קצ'נס, שמשתמש בשיטות ניהול חדשניות כדי לסייע לחברות שנמצאות במשבר. אחד מהפתרונות היעילים והטובים ביותר לשיטתו, הוא מיזוג של שתי חברות או יותר, לחברה אחת.

אילן, מה זה בעצם מיזוג חברות?

"מיזוג חברות הוא מהלך שבו חברה אחת קולטת חברה שניה, והחברה השנייה למעשה מפסיקה להתקיים כיישות עצמאית", מסביר הגאון הפיננסי אילן קצ'נס. "בעלי החברות עושים זאת כדי ליהנות מהיתרונות ומהרווחים העתידיים הצפויים מהמהלך. מנהלי החברות מאמינים שנכסי החברה שמתמזגת לתוך החברה הראשונה, יניבו תשואה גבוהה יותר לאחר המיזוג", הוא טוען.

אנחנו שומעים הרבה על מיזוגים של חברות ענק. הליך מיזוג מתאים גם לחברות קטנות?

"ברור", מדגיש אילן קצ'נס ומצרף דוגמא של שתי חברות שהוא סייע למיזוג שלהן. "לפני זמן לא רב סייעתי לחברת הובלות שהייתה מצויה בקשיים, להתמזג  עם חברת הסעות", מספר הקוסם העסקי, "בעזרת המיזוג שליוויתי, הצלחנו ליצור הסכמים חדשים עם קבלנים, כגון מוסכים, כדי להוזיל את עלויות הטיפולים והחלפים, ואיחדנו את הלקוחות של שתי החברות לגוף אחד. כך הצלחנו להפוך שתי חברות, שאחת מהן הייתה לפני סגירה, לחברה אחת שנמצאת בדרך הבטוחה להצלחה".

"המהלך יכול להועיל מאוד לשתי החברות" | אילן קצ'נס (צילום: יח"צ)

"מיזוג חברות מאפשר לחברת היעד, החברה שמתמזגת לתוך חברה אחרת, לקבל גישה למשאבים ולהון שיאפשר את המשך הפעילות שלה. החברה השניה, לעומת זאת, יכולה ליהנות מתוספת המשאבים שהיא מקבלת על ידי קליטת חברת היעד", מציין קצ'נס. "מדובר במהלך שיכול להועיל מאוד לשתי החברות בסופו של דבר".

במה מיזוג שונה מרכישה?

"בניגוד לרכישה, חברת היעד (החברה שמתמזגת) אינה ממשיכה להתקיים", מסביר קצ'נס, "אם במקרה של רכישה שתי החברות עדיין ממשיכות להתקיים כישויות עסקיות ומשפטיות, הרי שלאחר הליך של מיזוג – רק אחת מהן נשארת".

מהלך של מיזוג חברות משפיע מאוד על גורמים רבים – על החברות עצמן, על בעלי המניות ועל הנושים – ולכן יש צורך במספר אישורים לפני ביצוע המהלך. "לפני ביצוע המיזוג יש לבחון היטב את המהלך", אומר אילן קצ'נס. "יש לבדוק אם החברה השנייה תוכל לעמוד בהתחייבויות לנושים, מה יקבלו בעלי המניות וכיצד המהלך יועיל לכמה שיותר אנשים".

מה היתרונות של מיזוג חברות?

"מיזוג נכון, כזה שנבחן היטב לפני שלב הביצוע, יכול להביא לתוצאה סינגרטית משילוב שתי החברות, ולמעשה להביא לחברה אחת, רווחית ויעילה יותר מאשר שתי החברות הנפרדות", אומר קצ'נס. "היתרונות באים לידי ביטוי גם מבחינה כלכלית וגם מבחינת הניהול".

"מיזוג טוב יכול לצמצם את ההוצאות הקבועות של החברות השונות. לאחר המיזוג אפשר לצמצם כוח אדם במחלקות שנותנות את שירות דומה. במקביל, כושר המיקוח מול ספקים שונים, לקוחות ואפילו נותני אשראי משתנה לטובת החברות".

קצ'נס ממשיך לפרט את היתרונות הגלומים במיזוג חברות, ובוחר להתעכב בין השאר על השיפור של מערך הניהול. "מה שקורה בפועל זה שמיזוג מאפשר להחליף את הנהלת החברה שלא הצליחה לעבור את המשברים העסקיים. ניתן גם לאחד את ההנהלות, אם נראה שהמהלך הזה יועיל יותר לשיפור התפוקה והרווחים".

"כושר המיקוח משתנה לטובת החברות". אילן קצ'נס (צילום: יח"צ)

"מיזוג שנעשה בצורה נכונה ומקצועית מאשר לחברה השנייה לנצל את המשאבים של חברת היעד בצורה יעילה יותר. כך לדוגמא, חברת ההסעות שמיזגה לתוכה את חברת ההובלות יכלה לנצל את צי הרכב של חברת ההובלות ואת מערך הנהגים שלה. פתאום, במקום שיהיו נהגים שסובלים מחוסר עבודה – הם נהנים מהרבה יותר שעות עבודה וממשכורת גבוהה יותר בהתאם".

"לא מספיק בעלי חברות מכירים את האפשרות של מיזוג חברות, ולא הרבה יודעים מה היתרונות הגלומים במהלך כזה", מסכם אילן קצ'נס, "בסופו של דבר, אמנם החברה נמחקת ולא פועלת יותר כיישות עצמאית, אבל באמצעות מהלך כזה ניתן לשמור על נכסי החברה ועל העובדים. אני ממליץ למנהלי חברות שנמצאים במשבר להתייעץ עם מומחים כדי למצוא פתרונות אפשריים שיוציאו אותם מהבוץ".

בואו לקרוא מגוון כתבות מעניינות
אתם ממש לא צריכים לסבול מהכאב כל הזמן
אולי התחלתם עבודה חדשה או עברתם דירה. פתאום אתם מרגישים...
הרישיון שלכם בסכנה? רק עורך דין לענייני תעבורה בראשון לציון ישמור לכם עליו
רישיון הנהיגה הוא משאב יקר ערך עבור כל אדם כמעט....
איך מתמודדים עם הובלה יחסית קטנה?
מצאתם אחד את השנייה ואתם רוצים לעבור לגור ביחד? כל...
איך בודקים האם מישהו מאזין לי לטלפון?
כאשר אנחנו צופים בסדרות מתח אנחנו נחשפים לכל מיני פעולות...
אלו פיצויים ניתן לתבוע בגין לשון הרע
חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה-1965, נועד להגן על כבודו ושמו...
טיפים חשובים שיש לזכור בעת תכנון החופשה לבודפשט
אחרי הטיסה, שום דבר לא משתווה לנסיעה רגועה ומהנה היישר...
איך לנהל שגרת טיפולים נכונה לחיית המחמד שלכם?
חיות מחמד זקוקות לשגרה בדיוק כמו בני אדם והשגרה רפואית...
איך אוטמים נכון תקרה וקירות של חניון
מתי מגיע הזמן לאטום מחדש את החניון? כיצד מבצעים איטום...
נפגעתם בתאונה באזור המרכז העמוס? אל תתמודדו לבד
באזורים עירוניים עמוסים כמו גוש דן קורות לא מעט תאונות....
דלתות מוסך - כך תבצעו את הבחירה הנכונה
בין אם מדובר על רכישה המיועדת לעסק שלכם ובין אם...
צריכת החשמל שלכם יכולה להשתנות
כולנו עדים לשינויים האדירים המתרחשים בעולם עקב שינויי האקלים. השימוש...
מה שחשוב לדעת על ייצוג נפגעי עבירה
תפקידם של עורכי דין פליליים הוא בעיקר ייצוג החשוד או...
הקשר בין תשתית תקשורת טובה ויעילות העסק
אנחנו חיים בעידן שאם יש משהו בולט בו, זו התחרות....
מה באמת צריך לדעת כשרוצים לקנות נעלי ספורט?
אם יש מוצר שמיליוני אמריקאים עושים בו שימוש ולא טועים...
להפוך להורה של הוריכם- איך תעשו את זה?
אצל כולם מגיע בסופו של דבר אותו שלב בלתי נמנע:...
בחירת שער חשמלי עם מומחי עופר שערים
מבוא בחירת השער החשמלי המתאים לנכס שלכם יכולה להיות משימה לא...