Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

איך לזהות אם אנו חווים פוסט טראומה

איך לזהות אם אנו חווים פוסט טראומה
קרדיט pixabay

הפרעת דחק פוסט טראומטית היא תופעה שכיחה בקרב האוכלוסייה, ההפרעה נגרמת עקב תגובת דחק מתמשכת לאירוע טראומטי מסוים. ישראלים רבים חווים טראומה במהלך חייהם, בדרך כלל כתוצאה ממלחמות, אירועי טרור ומעשי איבה, תאונות דרכים, תקיפות מיניות, מחלות קשות ואירועים מסכני חיים אחרים. החשיפה לאירוע טראומטי משפיע על כל אדם, לכן תגובות דחק לאחר האירוע הן תופעה שכיחה, אך במצבים שבהם התסמינים ממשיכים יותר מחודש לאחר האירוע, ככל הנראה האדם סובל מהפרעת דחק פוסט טראומטית וחשוב לסייע לו באמצעות טיפול מקצועי.

איך לזהות אם אנו חווים פוסט טראומה
קרדיט pixabay

תגובות שכיחות למי שחווה אירוע פוסט טראומטי

הפרעת דחק פוסט טראומטית, באנגלית PTSD, גורמת לתגובת דחק מתמשכת לאחר האירוע אשר כוללת בדרך כלל עוררות מוגברת, הימנעות מגירויים העשויים להזכיר את האירוע, חודרנות של האירוע למחשבות ועוד. אדם שחווה פוסט טראומה עלול לפתח סימפטומים פוסט טראומטיים וללא טיפול מותאם אישית הסימפטומים יהיו מתמשכים ויפגעו משמעותית באיכות חייו.

כדאי לדעת כי יש להפרעת פוסט טראומה תסמינים מוכרים רבים ומגוונים כגון:

זכרונות מציפים וחודרניים – אחד מהסימפטומים המוכרים של פוסט טראומה הוא הזיכרון החודרני מהאירוע שמציף את האדם, הזיכרונות החודרניים מתמשכים ותוקפים את האדם מידי יום ובכל מקום שהוא נמצא בו. הזיכרון החודרני גורם לתחושות של פחד ואימה כפי שהאדם חווה בזמן האירוע הטראומטי עצמו.

סיוטים בלילה – רוב האנשים החווים פוסט טראומה חרדים בעיקר מהסיוטים התוקפים אותם בלילות. אדם שחווה פוסט טראומה בדרך כלל יחלום על האירוע הטראומטי שהוא חווה, ולחלומות  נלווים תחושות קשות של חרדה ורגשות שליליים, לעיתים האדם מתעורר משנתו עם התקף חרדה ממשי, והוא מרגיש כאילו הוא עובר את האירוע מחדש.

תגובות דיסוציאטיביות – מצבי פלאשבק הגורמים לניתוק מהמציאות ולתחושה שחווים מחדש את האירוע הטראומטי. לדוגמה, אישה שחוותה תקיפה מינית וכל מגע אינטימי מעורר את התגובות הדיסוציאטיביות אצלה, לכן היא מתקשה לחזור לחיים אינטימיים רגילים שקדמו לאירוע. התגובות הנפשיות מעוררות גם סימפטומים גופניים המזכירים סימפטומים של חרדה, למשל הזעה, רעד בכל הגוף, תחושת עילפון, חולשה כללית וכד'.

הימנעות ממצבים שעשויים להזכיר את האירוע הטראומטי – רבים מהאנשים שסובלים מפוסט טראומה ינסו להימנע מכל דבר שעשוי להזכיר להם את האירוע הטראומטי. לדוגמה, אדם הסובל מ-PTSD לאחר תאונת דרכים קשה יעשה הכול כדי שלא לנהוג קרוב למקום בו אירעה התאונה או שהוא יסרב לנהוג ברכב.

פגיעה ביכולות קוגניטיביות – תסמין מוכר של הפרעת דחק פוסט טראומטית, ההפרעה משפיעה על מצב הרוח, גורמת לרצון להתבודד, יש נטייה להאשמה עצמית והאדם מתקשה לחשוב מחשבות חיוביות.

תגובות פיזיולוגיות – פוסט טראומה מתמשכת גורמת לשינויים משמעותיים מבחינת תגובות פיזיולוגיות הקשורות לאירוע, למשל התפרצויות זעם, קשיי ריכוז, הפרעות שינה, נטייה להתמכרויות, התנהגות מסוכנת וחסרת רסן וכו'.

ראוי לציין כי כל אדם מגיב לחוויה טראומטית באופן שונה. הסימפטומים של פוסט טראומה תלויים באופי האירוע, בעוצמת ובמשך האירוע הטראומטי, במאפייני האישיות של האדם וגם בתמיכה המשפחתית והחברתית שהאדם מקבל מהסובבים אותו. 

חשיבות הטיפול על ידי מומחה בתחום הפוסט טראומה

נפגעי פוסט טראומה חייבים לקבל תמיכה מהסביבה הקרובה, ובנוסף עליהם לעבור אבחון מקצועי ומדויק על ידי מומחה על מנת להתאים עבורם טיפול אישי. פסיכיאטר מומחה לטיפולים בנפגעי פוסט טראומה יבצע אבחון מקצועי ולרוב הוא ימליץ על טיפול משולב הכולל תרופות המותאמות לתסמינים הקליניים כמו דיכאון וחרדה, בשילוב טיפול התנהגותי קוגניטיבי. 

טיפולי פסיכותרפיה יעילים מאוד לנפגעי פוסט טראומה, ניתן לשלב בהם טיפול בחשיפה ממושכת, EDMR, קנביס וקטמין. בחירה נכונה של מומחה מבטיחה טיפול מיטבי ובעזרת המומחה ניתן להקל על סבלו של האדם ולשפר את איכות חייו.

בואו לקרוא מגוון כתבות מעניינות
איך לבחור את ההפעלה המושלמת ליום הולדת
היום המצופה ביותר בשנה כבר כמעט כאן: יום ההולדת של...
איך לתכנן תקציב משפחתי?
המשפחה היא מדינה במיניאטורה: יש לה ראש, יועץ, "אוכלוסייה מסובסדת",...
איך גם אתם תשנו את חייכם מקצה לקצה
מביטים על אחרים ומרגישים שאתם קצת מקנאים? גם אתם הייתם...
כל מה שצריך לדעת על הדברה ירוקה מול הדברה רגילה
לצד כל המודעות הסביבתית והצורך במזעור הנזקים לציבור ולסביבה, שיטת...
התמכרות נפשית או פיזית?
מרכז גמילה מסמים או גורמי התמכרות אחרים, במידה והוא מקצועי...
רפורמת החשמל: כל מה שצריך לדעת
רפורמת החשמל היא תהליך לשינוי מהותי של שוק החשמל והכנסה...
גיליתם ליקויים בדירה חדשה? אל תוותרו
קניית דירה מקבלן דורשת סבלנות רבה מן הקונים. הנחמה מבחינתם...
חתימה על הסכם ממון לפני או אחרי הנישואין- מה ההבדל
זוגות רבים מודעים היום לכך שגירושין הם מהלך נפוץ יחסית,...
היכן ניתן לרכוש תמרורים?
תמרורים הם אחד הדברים החשובים ביותר בכביש, באתרים מסוימים, בשטח,...
פתרונות מתקדמים ומקצועיים לטיפול וטיפוח השיניים
בעידן שבו המראה והאסתטיקה חשובים יותר מתמיד, רפואת השיניים מציעה...
הוטרדת מינית? הינה כל מה שעלייך לדעת
הטרדות מיניות, לצערנו הרב, הן עדיין מנת חלקן של נשים...
כל מה שצריך לדעת על מחשוב לעסקים
העסק שלכם אומנם מתנהל לא רע כבר הרבה שנים, אך...
כיצד ניתן לשחזר מידע חיוני ביעילות?
ווצאפ הוא אחת מהאפליקציות הנפוצות ביותר לשליחת הודעות, והוא משמש...
מה צריך לדעת על סריקה בתלת מימד
סקירה בתלת מימד מהווה טכנולוגיה מתקדמת ופופולארית ביותר כיום. לא...
עורך דין לענייני משפחה- הרבה מעבר לגירושין
אצל רבים עורך דין לענייני משפחה מוכר בתור עורך הדין...
אולם לחינה במרכז
רוצים לעשות חינה ולהזמין את כל המשפחה? ברור לכם שאתם...