Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

הפסיכולוגיה של האושר – ללמוד פסיכולוגיה חיובית

הפסיכולוגיה של האושר – ללמוד פסיכולוגיה חיובית
קרדיט תמונה: pexels

האושר הוא מצב אחריו אנשים רבים רודפים. בתחום הפסיכולוגיה, חקר האושר הביא ליצירתה של הפסיכולוגיה החיובית. זהו זרם המתמקד בהבנה והעצמה של האושר של האדם. פסיכולוגיה חיובית נלמדת במהלך התואר לפסיכולוגיה והיא מציעה תובנות מרתקות אודות הטבע של האושר, כיצד ניתן להגביר אותו ועוד. במאמר זה, נחקור את הפסיכולוגיה של האושר וכיצד ונבין אילו נושאים נלמדים במהלך התואר, המאפשרים את ההבנה המעמיקה של זרם זה.

פסיכולוגיה חיובית

פסיכולוגיה חיובית היא תחום שנוצר במהלך המאה העשרים. תחום זה מציב אתגר בפני הפסיכולוגיה המסורתית המתמקדת באבחון וטיפול בהפרעות נפשיות. במקום, הוא מתמקד בחקר ההבנה של מרכיבים אשר מסייעים לאדם לשגשג ולהשיג שביעות רצון בחייו. הנה מספר תובנות מסקרנות אותן ניתן ללמוד במהלך לימודי פסיכולוגיה חיובית.

זרם טיפולי זה מכיר בכך שהאושר הוא חוויה אינדיבידואלית. למעשה, מה שמביא אושר לאדם אחד, לא בהכרח יביא אושר לאדם אחר. המחקרים בתחום זה שמים דגש על החשיבות של תפיסה אישית וערכים אישיים, ליצירת הגדרה אישית של אושר.

מהם המרכיבים של האושר?

פסיכולוגיה חיובית לרוב מפרקת את מרכיבי האושר לשלושה מרכיבים. ראשית, ישנה החוויה של רגשות חיוביים כמו שמחה, הכרת תודה ואהבה. המרכיב השני הוא יצירה של מעורבות בחיים. כלומר, הימצאות ברגע כדי לאפשר לאדם לחוש את החוויה החיובית במלואה. לבסוף, ישנו מרכיב המשמעות. יצירה של מטרה תוביל לתחושה של הגשמה עצמית, התורמת לתחושת האושר.

ישנה גם משמעות גדולה ביצירת מערכות יחסים חיוביות. בני אדם הם יצורים חברתיים, לכן קשרים חיוביים יכולים לתרום להגברת תחושת האושר. יצירת קשרים עמוקים עם חברים, בני משפחה ופרטנרים רומנטיים, יוצרת תחושה של שייכות.

בנוסף, ישנה גם חשיבות לשימוש בתכונות חיוביות וחוזקות. באמצעות זיהוי של התכונות החיוביות של המטופל, ניתן לרתום את היכולות הללו כדי להגדיר מטרות ממשיות ולחוש אושר אמיתי.

למידת הפסיכולוגיה החיובית בתואר לפסיכולוגיה

הפסיכולוגיה החיובית היא לא רק תחום מחקר, היא גם חלק בלתי נפרד מלימודי תואר בפסיכולוגיה. מי ששואף להפוך למטפל, זוכים להזדמנות להכיר לעומק את זרם הטיפול הזה, בו הם יוכלו להיעזר בדרכם המקצועית. אם כן, ישנה חשיבות רבה ללמידת הזרם הזה במהלך לימודי התואר.

במהלך לימודי התואר, הסטודנטים יחשפו למאפייני התחום. הם ילמדו כיצד להרחיב את אופקיהם אל מעבר לזרמים המסורתיים. כך למעשה הסטודנטים יכולים לפתח גישה הוליסטית לטיפול, השואבת השראה ממגוון זרמים. באמצעות רכישת הכלים הללו, יהיה ביכולתם בהמשך הדרך להתאים בצורה הטובה ביותר את אופן הטיפול למטופל ולצרכיו.

במסגרת של טיפול פסיכולוגי קליני יש מקום רב לשילוב של הגישה ומאפייניה. מי שמעוניין להמשיך בנתיב הטיפול, יכול ללמוד כיצד ליישם את היסודות של הפסיכולוגיה החיובית כדי לסייע למטופלים לבנות נחישות, לנהל לחצים בצורה חיובית וליהנות מתחושת אושר מוגברת. כישורים אלה הם חיוניים לשיפור הבריאות הנפשית ולמניעת מתחים.

כמו כן, השימוש בשיטה זו יכול לסייע ביצירה קשרים טיפוליים חזקים יותר. מטפלים אשר משלבים את הגישה בעבודתם יכולים להעניק למטופליהם מעטפת הוליסטית יותר של טיפול. ניתן להשתמש בגישה כדי להגביר את תחושת האושר לא רק בחיים הפרטיים, אלא גם במסגרת מקום העבודה.

בזכות למידה של מחקרים בתחום, יכולים הסטודנטים להתעדכן בתובנות חדשות הבוחנות את התחום. ככלל, במהלך התואר לומדים הסטודנטים כיצד לקרוא מחקרים וכיצד ליישם את המסקנות המוצגות בעבודתם. בסופו של דבר, מטפל אשר ממשיך להעשיר את עצמו לכל אורך הקריירה שלו, יכול להציע למטופליו טיפול טוב יותר.

בואו לקרוא מגוון כתבות מעניינות
על לקויות למידה, לקויות קריאה וקשיי קריאה – דומה אבל שונה
מיליוני ילדים בעולם מתמודדים עם קשיי למידה. החדשות הטובות הן...
איך נכנסים לשותפות עסקית בלי כל חשש
בתור מי שעובדים בתחום החקירות כבר לא מעט שנים, אנחנו...
עיצוב פנים בקריות
עיצוב פנים בקריות
דירות הן אולי המצרך הכי חשוב שיש היום בשוק. ועל...
יש מצבים שאסור לעבור לבד ללא ייצוג משפטי נאות
גם אנשים שאינם מורגלים במגעים עם רשויות החוק ועם נציגיהם...
לרכוש בית באזור מושלם בתל אביב
אחד המקומות הנחשבים ביותר לקניית בית בתל אביב זה ללא...
אטרקציות באזור הכרמל
יום כיף לחברות בצפון
יום עסקים באזורים הצפוניים מציע שילוב מרגש של פעילויות גיבוש...
מגשי פירות
מגשי פירות הם אחד מהפתרונות הטובים ביותר להפיק את הטעם...
מה באמת חסר לכם בגינה?
אין ספק שבית עם גינה זה חלום של אנשים רבים,...
חי נקש: צמיחה עסקית מגיעה מתוך אמונה בעצמכם ובחלומות שלכם
ש מעט מאוד רגעים בחיים בהם אתם נתקלים באנשי עסקים...
הפסיכולוגיה של האושר - ללמוד פסיכולוגיה חיובית
האושר הוא מצב אחריו אנשים רבים רודפים. בתחום הפסיכולוגיה, חקר...
הכנה לפסיכומטרי – כמה זה יעלה לכם?
מבחן הפסיכומטרי הוא אחד מאבני הדרך החשובות ביותר בחייו של...
חידוש מטבחים - שיפוץ מטבח ישן
המטבח שלכם נראה נורא כבר לא מעט חודשים? הדלתות שלו...
מערכת ניהול עשן במבנה
מפוחי אוורור הם אחד הדברים החשובים במבנה, בעיקר במבנים גדולים....
המסיבה שלכם זקוקה למקום שמרגישים בו אהבה
מקומות רבים שמשמשים לעריכת אירועים קטנים ובינוניים נמצאים במקומות רחוקים...
עריסה איכותית לשינה טובה יותר
השאלה איפה ואיך התינוק שלכם יישן מטרידה אתכם כי שמעתם...
ללמוד מקצוע לחיים בכל מקום, בכל זמן
כשאת מחפשת מקצוע שאת יכולה להתפרנס ממנו בכבוד ולא להחליף...