Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

איך להתמודד עם חרם חברתי?

איך להתמודד עם חרם חברתי?
קרדיט לתמונה: Photo by Diliara Garifullina on Unsplash

לצערנו, אנחנו רואים בעוד ועוד בתי ספר ומוסדות חינוך ברחבי הארץ, איך תופעת החרם הולכת ומתפשטת. אך לא מזמן בטקס השאת המשואות, השיאה משואה הנערה עופר ראשון, אשר חוותה חרם בעצמה בגיל צעיר ופועלת רבות כדי לשנות את מאזן האימה בחיים של צעירים ובני נוער. חשוב לנו לציין כי חרם הוא אמנם מושג בו משתמשים כדי לתאר תופעה חברתית בה קבוצה של ילדים וצעירים, לא מדברת עם ילד או ילדה מסוימים בכיתה. אבל כמובן, אי נעימות בבית הספר יכולה להיגרם כתוצאה מתחושת דחיה של החברים לספסל הלימודים, אשר יכולה לקבל ביטוי באי מתן הזמנה לאירועים וימי הולדת של הילדים בשכבה, בהימנעות מלהזמין את הילד הדחוי לשחק בחצר ובכתיבה של הודעות נאצה דרך הרשתות החברתיות. אנחנו כאן כדי לעזור לילד, לילדה ולבני המשפחה להתמודד עם התופעה הזו. בהחלט מדובר על אירוע מאוד לא נעים, אבל מתוך עבודה נכונה, אפשר לראות במשבר הזה הזדמנות לצמיחה. על כך ועוד, תשמעו במאמר הבא.

מה נמצא בשליטה שלנו ומה לא נמצא בשליטה שלנו

כאשר אנחנו מתבקשים להתמודד עם חרם חברתי, וודאי בתור הורים, אנחנו צריכים להבין מה נמצא בשליטה שלנו, ההורים ומה לא נמצא בשליטה שלנו. כלומר, למרות הכאב העצום והקושי לראות את הילד שלנו במצוקה כל כך משמעותית, אין לנו באמת את הכלים לשנות את החברים שלו לספסל הלימודים. גם אם נדבר עם המחנכת ועם היועצת של בית הספר, למרות שיש להן תפקיד חשוב ומשמעותי, הרי שאנחנו מאמינים בכך שיש לעבור עם הילד או הילדה תהליך עמוק ומשמעותי ולנסות להבין ביחד, איך נראות מערכות היחסים שלהם עם הסביבה הקרובה להם. כלומר, חשוב לנו כמובן לציין, חרם חברתי הוא תופעה קשה מאוד וכזו שיכולה לשנות מהלך חיים של נער צעיר או נערה צעירה לעוד הרבה שנים קדימה. אבל, באותה הנשימה, הרי שאנחנו צריכים להבין איך לעשות עבודה רגשית, עדינה ומדויקת, כדי לבנות מחדש את הביטחון העצמי שנפגע, למצוא את הדרך להאמין באנשים אחרים מחדש ולגלות חוסן נפשי. שכן במהלך החיים, אותם ילדים צעירים ימשיכו להתמודד עם אירועים מורכבים בחיים שלהם וממערכות יחסים מורכבות יותר ופחות. כעת, זה הזמן לצייד אותם בכלים שיאפשרו להם בפעם הבאה לבחור את החברים שלהם בקפידה, למצוא בעצמם את האהבה שלהם כלפי עצמם, כדי שבעתיד, המצב החברתי שלהם יהיה שונה. אנחנו לא אומרים כי מדובר על תהליך קל תמיד, אבל הוא חשוב והכרחי. זה הזמן שלנו לצייד את אותם נערים ונערות צעירים בכלים משמעותיים.

איך נראה תהליך הטיפול ומה הוא כולל

כאשר אנחנו מטפלים בנער או נערה הסובלים מתופעה של חרם חברתי, אנחנו קודם כל לוקחים בחשבון כי מדובר על תהליך ארוך, במהלכו אנחנו מנסים לפרק את האירועים המטלטלים לסיפור ולנסות לבנות אצל אותם נערים ונערות ביטחון עצמי חדש. ישנם מקרים בהם אנחנו נעבוד ביחד עם ההורים וננסה להבין האם אפשר ליצור בבית מערכת תומכת ומאפשרת, כזו שתאפשר לאותם ילדים להרגיש בטוחים ומוגנים מחדש. כמובן, אנחנו צריכים להבין האם יש אירועים נוספים עליהם הילד או הילדה לא מדברים. למשל ,האם מעליבים אותם ברשתות החברתיות והאם מתרחשים מעשי אלימות בבית הספר. חשוב לזכור כי אלו גילאים עדינים, בהם רבים מעדיפים להסתיר אירועים כאלו ואחרים מהמבוגרים הסובבים אותם. ככל שנהיה עם מודעות גבוהה יותר למתרחש, נוכל להגיב בהתאם.

התהליך הטיפולי כולל מספר מפגשים ובכל פעם מחדש, בעזרת המטפל, אנחנו מנסים להבין איך הנער או הנערה מרגישים ואיך אפשר לנסות ולשנות את מסלולם של הדברים. לא פעם, כאשר הנערים הללו מוצאים בעצמם את הכוח, הם מצליחים להתגבר על אירועים קשים של חרם חברתי, למצוא חברים חדשים ולהתחיל בחיים אחרים, עם כוח פנימי שלא היה בהם בעבר.

אנחנו כאן כדי לעזור לכם לא להיות עם זה לבד

מעבר לקשיים העצומים של נערים ונערות הסובלים מתופעה של חרם חברתי, הרי שגם ההורים נמצאים במצוקה. זה אף פעם לא קל לראות את הבן או הבת שלכם סובלים. לכן אנחנו פה. כי אתם לא צריכים לעבור את זה לבד. צוות נפלא של מטפלים ומטפלות, יהיה כאן כדי להכווין אתכם ולעזור לכם לעבור את המשברים הללו בצורה טובה יותר. בכל שאלה, אנחנו כאן.

בואו לקרוא מגוון כתבות מעניינות
טיפול בצנרות ומערכות מים וחשמל
עבודות אינסטלציה הינם מתייחסות לתיקון ותחזוקת מערכות וציוד שונים הקשורים...
תטא הילינג
בעולם קדחתני ומתיש שמעמיס עלינו מתחים אין־סופיים וחוסר ודאות קשה,...
כספת לנשק
כספת לנשק
קבלתם רישיון לנשק ואתם מחזיקים כלי נשק בבית או בבית...
שחזור מידע - כל מה שחשוב לדעת
בנוף הדיגיטלי שאנו מנווטים בו מדי יום, חיינו שזורים באופן...
על לקויות למידה, לקויות קריאה וקשיי קריאה – דומה אבל שונה
מיליוני ילדים בעולם מתמודדים עם קשיי למידה. החדשות הטובות הן...
איך נכנסים לשותפות עסקית בלי כל חשש
בתור מי שעובדים בתחום החקירות כבר לא מעט שנים, אנחנו...
עיצוב פנים בקריות
עיצוב פנים בקריות
דירות הן אולי המצרך הכי חשוב שיש היום בשוק. ועל...
יש מצבים שאסור לעבור לבד ללא ייצוג משפטי נאות
גם אנשים שאינם מורגלים במגעים עם רשויות החוק ועם נציגיהם...
לרכוש בית באזור מושלם בתל אביב
אחד המקומות הנחשבים ביותר לקניית בית בתל אביב זה ללא...
אטרקציות באזור הכרמל
יום כיף לחברות בצפון
יום עסקים באזורים הצפוניים מציע שילוב מרגש של פעילויות גיבוש...
מגשי פירות
מגשי פירות הם אחד מהפתרונות הטובים ביותר להפיק את הטעם...
מה באמת חסר לכם בגינה?
אין ספק שבית עם גינה זה חלום של אנשים רבים,...
חי נקש: צמיחה עסקית מגיעה מתוך אמונה בעצמכם ובחלומות שלכם
ש מעט מאוד רגעים בחיים בהם אתם נתקלים באנשי עסקים...
הפסיכולוגיה של האושר - ללמוד פסיכולוגיה חיובית
האושר הוא מצב אחריו אנשים רבים רודפים. בתחום הפסיכולוגיה, חקר...
הכנה לפסיכומטרי – כמה זה יעלה לכם?
מבחן הפסיכומטרי הוא אחד מאבני הדרך החשובות ביותר בחייו של...
חידוש מטבחים - שיפוץ מטבח ישן
המטבח שלכם נראה נורא כבר לא מעט חודשים? הדלתות שלו...